Waluta Słowenii / Czym płacić i czy jest drogo w Słowenii?

0
4480

Jaka jest waluta w Słowenii?

Od 2007 roku obowiązującą walutą w Słowenii jest euro. Dzieli się ono na 100 centów. Jeśli chodzi o monety to w obiegu są €1, €2, 5c, 10c, 20c, 50c, 1c, 2c oraz banknoty €5, €10, €20, €50, €100, €200, €500. Aktualny kurs euro wynosi 4,27 złotego.

Czy w Słowenii jest drogo?

W związku z wprowadzeniem euro jako oficjalnej waluty Słowenii, niestety ceny poszły do góry. Z tego też powodu dla nas Polaków jest trochę drożej, jeśli chodzi o koszty podróżowania po tym kraju. Niektórzy szacują, że o około 20 do 30%. Mniej więcej tygodniowy pobyt na Słowenii w wersji mocno okrojonej (taniej) kosztuje około 400 euro. Za taki sam wypoczynek w nieco lepszych warunkach zapłacimy około 700 euro. Natomiast pobyt w komfortowych warunkach wyniesie nas około 930 euro za tydzień. Jeszcze większych luksusów można oczekiwać, jeśli na wakacje na Słowenii wydamy ponad 1800 euro.

Waluta Słowenii
Jaka jest waluta Słowenii? Ile pieniędzy zabrać do Słowenii? Czy w Słowenii jest drogo? Czym płacić w Słowenii?

Ile pieniędzy zabrać do Słowenii na wakacje?

Koszty samego życia na Słowenii są na pewno wyższe, i to o około 1,3-1,4 razy od tego w Polsce. Przykładowo miesięczna kwota potrzebna do życia w stolicy – Lublanie to prawie 4000 złotych, dla dwóch osób. Kraj ten w 1/10 utrzymuje się z wpływów z turystyki, dlatego też w atrakcyjnych miejscowościach i znanych miejscówkach jest drożej. Co nie jest niczym dziwnym, bo tak samo w Polsce przy wszystkich większych atrakcjach dla turystów ceny są wyższe.

Zobacz przy okazji jakie są ceny w sklepach w Słowenii.

Natomiast Słowenia ma opinie kraju nadal tańszego niż pobliskie Włochy, czy nawet tak popularna Chorwacja. Mimo wielu atrakcji jakie oferuje ten niewielki kraj, nadal nie jest on aż tak obleganym miejscem, bo konkurencja w tym regionie jest spora.

Dodaj swoje ceny

Please enter your comment!
Please enter your name here