Ceny paliwa i ceny winiet w Słowacji

0
1951

Na Słowacji przejazd autostradami oraz drogami szybkiego ruchu jest płatny. W tym celu należy wykupić winietę, która od początku 2015 roku ma postać elektroniczną. Oznacza to, że nasz numer rejestracyjny pojazdu jest przypisany do wykupionej winiety. O tyle to ułatwia życie kierowcom, że po pierwsze nie trzeba nic naklejać na szybę samochodu. Po drugie łatwo idzie opłacić wybraną winietę, po prostu przez internet.

Ceny winiet na Słowacji

Ciekawostką, czy raczej dobrą wiadomością jest fakt, iż ceny winiet na Słowacji nie wzrosły, w porównaniu do poprzedniego roku. Za to nowością są winiety ważne przez 365 dni od dnia zakupu. Ceny winiet dla samochodów do 3,5 tony wyglądają następująco:

  • 10 dniowa winieta na Słowacji kosztuje 10 euro
  • 30 dniowa winieta na Słowacji kosztuje 14 euro
  • roczna winieta na Słowacji kosztuje 50 euro
Ceny winiet w Słowacji
Ceny winiet w Słowacji

Motocykliści na Słowacji są zwolnieni z opłat za poruszanie się autostradami i drogami szybkiego ruchu. Dodatkowo jeśli przejeżdżamy przez ten kraj ciągnąc przyczepę, to o ile nie przekraczamy wraz z nią 3,5 tony, nie musimy wykupować innego rodzaju winiety, przeznaczonej dla większych pojazdów. Warto też dodać, iż wykupując roczną winietę, jest ona ważna od dnia zakupu aż do 31 stycznia kolejnego roku.

Winiety umożliwiające przejazd autostradami na Słowenii najprościej zakupić przez stronę https://eznamka.sk/pl obsługiwaną także w języku polskim. W przeciwnym razie nabędziemy je na przykład na słowackich stacjach benzynowych.

Ceny paliwa na Słowacji

Średnie ceny paliwa na Słowenii aktualnie prezentują się na tym poziomie:

  1. benzyna 95 1,34 euro za litr
  2. benzyna 98 1,52 euro za litr
  3. diesel 1,23 euro za litr
  4. LPG 0,59 euro za litr

Zatem wychodzi na to, iż za litr benzyny oraz za gaz zapłacimy na Słowacji więcej, niż u nas w Polsce. Natomiast diesel jest mniej więcej na tym samym poziomie, jak u nas w kraju. Warto też dodać, że nie na wszystkich stacjach w Słowacji zatankujemy wysokooktanową benzynę 98. Do tego oczywistym faktem jest to, że ceny są zróżnicowane, w zależności od tego czy tankujemy na autostradzie (raczej drożej), czy poza nimi (raczej taniej). Różnice mogą być także dostrzegalne pomiędzy największymi miastami Słowacji, a prowincją.

Sprawdź w jakim stanie są autostrady w Słowacji.

Warto również pamiętać, że stacje benzynowe w mniejszych miastach Słowacji są czynne od 8.00 do 18.00. Całodobowe można spotkać jedynie przy najważniejszych drogach prowadzących przez ten kraj lub w przypadku stacji znanych koncernów paliwowych.

Ceny paliwa w Słowacji
Ceny paliwa w Słowacji

Dodaj swoje ceny

Please enter your comment!
Please enter your name here