Waluta Słowacji / Czym płacić i czy jest drogo w Słowacji?

0
12729

Jaka jest waluta w Słowacji?

Oficjalną walutą obowiązująca na Słowacji jest euro. Nie jest to zbyt korzystne przełożenie, jeśli chodzi o ceny, w porównaniu do naszych zarobków wypłacanych w złotówkach. Nadal jednak Słowacja to jedno z niedrogich państw, jeśli chodzi o wyjazdy turystyczne i zwiedzanie.

Waluta Słowacji
Jaka jest waluta Słowacji? Ile pieniędzy zabrać do Słowacji? Czy w Słowacji jest drogo? Czym płacić w Słowacji?

Euro podobnie jak w innych krajach dzieli się tu na 100 centów. Natomiast w obiegu znajdują się monety: 1 i 2 (euro) oraz 1, 2, 5, 10, 20 oraz 50 centowe. Jeśli chodzi o banknoty to mamy: 5, 10, 20, 50, 100, 200 oraz 500 euro.

Słowacja to rozwinięty kraj, gdzie nie brakuje bankomatów, oddziałów międzynarodowych banków oraz kantorów wymiany walut. Bez większych problemów powinniśmy też móc zapłacić kartą płatniczą. Jedynie w mniejszych sklepikach warto przed zakupami dopytać o terminal płatniczy. Warto wiedzieć, że niektóre bankomaty mogą naliczać prowizję niezależnie od wypłacanej kwoty.

Czy na Słowacji jest drogo?

Jeszcze kilka lat temu, no może już kilkanaście, nasi rodacy chętnie przyjeżdżali do Słowacji po alkohol oraz słodycze. Obecnie po wprowadzeniu euro, ceny tych towarów nie są już tak atrakcyjne.

Koszty poszczególnych towarów są mniej więcej wyższe o 10-20%. Nie ma tragedii, porównując do tego co zapłacimy na południu Europy, czy jeszcze lepiej w krajach skandynawskich. Ceny alkoholu i papierosów są wyższe, niż u nas w Polsce. Natomiast koszty posiłków restauracyjnych prawie nie odbiegają od tego co znamy z naszego kraju.

Najdroższym miastem na Słowacji jest stolica – Bratysława. Do tego można wliczyć także kilka górskich ośrodków, szczególnie w sezonie zimowym, kiedy ceny są tam wywindowane.

Sprawdź też ceny w sklepach w Słowacji.

Koszty życia w Słowacji

Miesięczny wynajem apartamentu w centrum miasta z jedną sypialnią na Słowacji kosztuje średnio około 500 euro. Taki sam ale umiejscowiony poza sercem miasta, można wynająć już za niecałe 400 euro.

Koszt opłat za podstawowe usługi, takie jak woda, prąd, ogrzewanie oraz wywóz śmieci wynosi średnio 170 euro na miesiąc.

Natomiast miesięczny bilet komunikacji miejskiej będzie nas kosztował miej więcej 20-30 euro. Zajrzyj jeszcze na tą stronę aby dowiedzieć się więcej o Słowacji.

Czym płacić w Słowacji
Czym płacić w Słowacji

Dodaj swoje ceny

Please enter your comment!
Please enter your name here