Waluta w Chorwacji / Czym płacić i czy jest drogo w Chorwacji?

0
13238

Walutą obowiązującą w Chorwacji wcale nie jest euro, jak myśli część turystów, tylko kuna chorwacka (HRK). Dzieli się ona dokładnie na 100 lip. W obiegu są banknoty o nominałach: 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 kun. Monety natomiast występują w nominałach: 1, 2, 5, 10, 20 i 50 lip oraz 1, 2, 4 i 25 kun. Obecnie jedną kunę kupimy średnio za 0,58 złotego.

Jaką walutę warto zabrać do Chorwacji?

W sklepach trzeba płacić oczywiście w tutejszej walucie, czyli w kunach. Co ciekawe jednak za nocleg wielu właścicieli pozwala, a wręcz preferuje opłatę w euro. Do tego za niektóre atrakcje turystyczne, hotele czy też usługi bez problemu zapłacimy walutą Unii Europejskiej. Dlatego na wakacje do Chorwacji warto zamiast złotówek wziąć euro i wymienić je na miejscu na chorwacką walutę. Nie ma tu też raczej problemów z płatnością kartami oraz wypłatą gotówki w bankomatach.

Waluta Chorwacji
Waluta Chorwacji

Czy w Chorwacji jest drogo?

To ogólnie ciężkie pytanie, bo zależy co dla kogo jest drogie. Natomiast patrząc na ceny zakupów spożywczych, ceny benzyny czy nawet koszt posiłków w restauracjach jest drożej, niż u nas w Polsce. Szczególnie jeśli zamierzamy wypoczywać w Splicie czy Dubrowniku. Dużo turystów twierdzi, że ceny są mniej więcej na takim poziomie, co u nas nad Bałtykiem w sezonie.

Z drugiej strony wiele osób dowodzi, że da się wyjechać na wakacje do Chorwacji i nie stracić majątku. Oczywiście na takie wakacje na dziko, pod chmurką z fast foodowym jedzeniem, nie stracimy majątku, jednak większość ludzi preferuje inną formę wypoczynku. Nasi rodacy wybierają więc opcję gdzieś pośrodku, co oznacza że zazwyczaj jadą na prywatne kwatery, własnym samochodem z prowiantem załadowanym do bagażnika.

Ceny noclegów w Chorwacji są zróżnicowane i zależne od konkretnej miejscowości oraz pory roku. Sezon wakacyjny, czyli lipiec i sierpień to zazwyczaj najdroższe miesiące. Nieco taniej jest w maju i czerwcu, jeszcze przed sezonem oraz we wrześniu i październiku.

  1. cena za hostel to średnio 25 euro za noc
  2. noc w dwugwiazdkowym hotelu kosztuje 55 euro
  3. natomiast nocleg w czterogwiazdkowym obiekcie to koszt ponad 110 euro

Ile pieniędzy zabrać na tydzień do Chorwacji?

Najlepiej zabrać tyle, by po przyjeździe do Polski mieć jeszcze za co żyć 😉 Niektóre osoby twierdzą, że na tygodniowy pobyt wystarczy 500 kun, na drobne wydatki i zakup pamiątek. Natomiast jeśli zamierzacie się żywić w lokalnych knajpach to trzeba przygotować te 200 kun dziennie na osobę.

Najlepiej zabrać ze sobą określoną kwotę pieniędzy, którą możemy wydać plus kartę płatniczą, na niespodziewane wydatki.

Dodaj swoje ceny

Please enter your comment!
Please enter your name here