Ceny paliwa i ceny autostrad w Chorwacji

0
2114

Przejazd autostradami w Chorwacji jest płatny. Co ważnie w tym kraju nie ma systemu winiet, płaci się tu za przejazd konkretną drogą. Opłaty są pobierane na bramkach zjazdowych z autostrad. Można płacić gotówką i to zarówno w euro, jak i oczywiście w kunach. Można też skorzystać z karty płatniczej lub z systemu ENC.

Ceny autostrad w Chorwacji

Ceny za autostrady w Chorwacji są na poziomie od 7 kun za najkrótszy odcinek (Zagrzeb – Bregana) do 182 kun za trasę od Splitu do Rijeki. Do tego trzeba się liczyć także z opłatami za przejazd niektórymi mostami. I tak przykładowo opłata za przejazd mostem na wyspę Krk dla samochodów osobowych wynosi obecnie 35 kun.

Ceny za jazdę autostradami w Chorwacji są także uzależnione od pojazdu, którym się poruszamy. Jednak większość samochodów osobowych o wadze do trzech i pół tony, a także tych do wysokości mniejszej lub równej metra dziewięćdziesięciu, przynależą do pierwszej (I) kategorii.

Ceny autostrad w Chorwacji
Ceny autostrad w Chorwacji

Ważną informacją jest także to, iż od 2017 roku przejazd chorwackimi autostradami w czasie od 15 czerwca do 15 września jest droższy o 10% od cen w pozostałych terminach. Ma to na celu pokryć koszty nadmiernej eksploatacji dróg w Chorwacji, podczas sezonu wakacyjnego przez przybywających turystów.

Ceny paliwa w Chorwacji

Cena paliwa w Chorwacji jest wyższa, niż u nas w Polsce. Średnio za paliwo w Chorwacji trzeba zapłacić:

  1. benzyna 95 9,70 kun za litr
  2. benzyna 98 10,3 kuny za litr
  3. diesel 9,36 kuny za litr
  4. gaz LPG 4,30 kuny za litr

Dodaj swoje ceny

Please enter your comment!
Please enter your name here