Ceny paliwa i autostrad w Grecji

0
6715

Ceny autostrad w Grecji

Przejazd autostradami w Grecji jest odpłatny. System ich poboru jest tu oparty na bramkach, rozstawionych na trasie. Za poszczególne odcinki autostrad w Grecji odpowiedzialne są różne firmy. Opłatą objęte są tu nie tylko samochody osobowe, jaki i ciężarowe, ale także motocykle. Za autostrady zapłacimy zarówno gotówką (euro), jak i za pomocą kart płatniczych czy urządzeń pokładowych, ale nie wszędzie, o czym trzeba pamiętać. Oprócz odpłatności za przejechane kilometry, dodatkowo płatne są w Grecji także niektóre mosty (Rio-Andirio) oraz tunele (Aktio – Preveza).

Ceny winiet w Grecji

W Grecji nie ma możliwości zakupu winiet. System płatności za autostrady jest tu oparty na punktach poboru opłat, zwanych potocznie bramkami. W Grecji płacimy za konkretny przejechany odcinek. Cena uzależniona jest przede wszystkim od kategorii pojazdu, którym się poruszamy oraz od operatora autostrady (np. NeaOdos, AttikiOdos, OlympiaOdos, Moreas). Pierwszą kategorię stanowią motocykle, drugą samochody osobowe do 3,5 tony oraz wysokości do 2,2metra, a trzecią natomiast auta ciężarowe.

Koszt przejazdu konkretnego odcinka greckich autostrad dla samochodu osobowego to średnio od 1,5 do 3 euro. Przykładowo przejazd z Aten do Salonik kosztuje razem 23 euro. Z kolei przejazd mostem Rio-Andirio przez Cieśninę Koryncką to 13,30 euro. Natomiast jazda tunelem Aktio – Preveza obecnie kosztuje 3 euro.

Zobacz także jaka jest waluta Grecji i czy w Grecji jest drogo.

Ceny paliwa w Grecji

Ceny paliwa w Grecji są wyższe, niż w Macedonii i Bułgarii, ale za to nieznacznie niższe, niż w sąsiedniej Albanii. Na obecną chwilę prezentują się na na stępującym poziomie:

  • benzyna 95 kosztuje 1,31 euro za litr
  • benzyna 98 kosztuje 1,66 euro za litr
  • diesel kosztuje 1,11 euro za litr
  • LPG kosztuje 0,71 euro za litr
Ceny paliwa w Grecji
Ceny paliwa i autostrad w Grecji

Dodaj swoje ceny

Please enter your comment!
Please enter your name here