Ceny paliwa i ceny winiet w Bułgarii

0
1638

Poruszanie się drogami krajowymi poza miastami w Bułgarii jest płatne. Oznacza to tyle, że trzeba po prostu wykupić winiety. Do 2019 roku były one sprzedawane jeszcze w tradycyjnej formie naklejki, obecnie jednak można je nabyć jedynie w formie elektronicznej.

Zakup winiety jest prosty, albo wchodzimy na stronę internetową umożliwiającą taki zakup, albo po przekroczeniu bułgarskiej granicy szukamy automatów, w których można je zakupić. Przeważnie można takowe znaleźć tuż przy granicy, bądź stojące na stacjach benzynowych. A jak wyglądają ceny winiet w Bułgarii?

Ceny winiet w Bułgarii

Każde auto o wadze do trzech i pół tony, musi wykupić winietę. Większość samochodów osobowych jest w kategorii K3, w tym także te z przyczepą, jeśli ich całkowita waga nie przekracza 3,5 tony. Ceny winiet w tej kategorii w Bułgarii wyglądają następująco:

  1. winieta weekendowa kosztuje 10 lewów
  2. winieta tygodniowa kosztuje 15 lewów
  3. winieta miesięczna kosztuje 30 lewów
  4. winieta kwartalna kosztuje 59 lewów
  5. winieta roczna kosztuje 97 lewów

Na przestrzeni lat ceny za jazdę drogami w Bułgarii mocno się nie zmieniły. Natomiast sam stan dróg można określić jak przyzwoity. W o wiele lepszym stanie są tu autostrady, natomiast pozostałe drogi to mniej więcej nasze standardy. Warto wiedzieć, że motory i motocykle są zwolnione z obowiązku zakupu winiet. Natomiast ich brak, w przypadku samochodów może być ukarany mandatem w wysokości 300 lewów.

Ceny winiet w Bułgarii
Ceny winiet w Bułgarii i cena paliwa i benzyny

Dowiedz się więcej o tym jakie tak naprawdę są autostrady w Bułgarii.

Ceny paliwa w Bułgarii

Najwygodniejszym sposobem poruszania się po Bułgarii jest samochód, czy to własny czy wynajęty. Do prowadzenia pojazdu wystarczy także nasze polskie prawo jazdy. Natomiast co do cen paliw, to w Bułgarii są mniej więcej na tym samym poziomie co w naszym kraju, i tak:

  • benzyna 95 kosztuje 2,60-2,80 lewów za litr
  • benzyna 98 kosztuje 2,70-2,90 lewów za litra
  • olej napędowy kosztuje 2,60-2,70 lewów za litr
  • gaz kosztuje 1,15-1,30 lewów za litr

Dodaj swoje ceny

Please enter your comment!
Please enter your name here